A történetem úgy indul, hogy egyszer sikerült elhagynom a munkahelyemen a kulcscsomómat, állt a bál, azt hittem tömegközlekedésen hagytam el, vagy valahol a lakás környékén így a nap végén hazamenve muszáj volt lakatost hívnom, aki a zárat fúrta és cserélte.
Aztán persze másnap meglett melóban a kulcs és az egész kulcscsomó – és persze azon kívül, hogy a lakásról van szó még elég sokminden más is fel van aggatva arra a kulcscsomóra, így elég fájdalmas ha elhagyom, így mérlegeltem és nemrégiben vettem a Samsung telefonommal kompatibilis SmartTag+ eszközt. Ez egy biléta, akkora kábé, mint az irodai beléptető lecsippantó badge-em.
Ez a SmartTag+ eszköz képes a telefonommal – és a slusszpoén: egyéb más Samsung Galaxy eszközökkel – tartani a kapcsolatot, titkosítva, észrevétlenül. Ha a kis kütyü érzékeli, hogy ő el lett hagyva akkor rádión kiabál és ha arra jár valaki, akinek történetesen Samsung készüléke van akkor az a teló, tablet, akármi azonnal a saját helyadataival felszól a Samsung központba, hogy egy árván maradt SmartTag keresi a gazdáját. Ezt konkrétan úgy látom, hogy a telón meg akarom keresni az elhagyott eszközt, a teló próbálja felderíteni ám ha nem sikerül neki akkor azt válaszolja, hogy amint valami megtalálja értesíteni fog. Kipróbáltam, melóban eljátszottam azt, hogy elhagyom, a teló jelzett, hogy nincs kapcsolat és szólni fog ha van hír róla. Aztán pár percre rá jött egy értesítés, hogy „egy Galaxy eszköz érzékelte a nyomkövetőt a közelben” – és elküldte annak az idegennek az akkori helyadatát.
Tehát egyből van egy becslésed, hogy hol lehet a kis jeladó/nyomkövető. Ha a helyszínen vagy akkor pedig már bluetooth-n hideg-meleg gyerekjátékot játszva megtalálhatod (ha pl fűbe, ruhák közé esett volna).
A kütyüt a Tech2 Laci részletesen bemutatta:
Meg lehet amúgy csipogtatni is a kütyüt, illetve van rajta 1 gomb is, hogy Samsungos okosotthon rendszert irányíthass, vagy egyszerűen megcsipogtasd vele visszafelé a telódat is.
Aztán továbbgondoltam
Van egy Joyor X5S rollerem, van, hogy le kell kötnöm lakattal, vagy fél szemmel azt lesni a boltból kifelé, hogy valaki meglógott-e a járgánnyal. Igen, kocsit is elég könnyű lopni és sokszor a GPS nyomkövető sem segít, de egy talán egy fokkal növeli a roller nyomonkövethetőségét…vagy legalábbis növeli a mi biztonságérzetünket.
Mivel az elmúlt hetekben elég nagy szerelésen esett át a roller így felfedeztem benne apró, kihasználatlan zugokat, ahol ez a kis nyomkövető kényelmesen elrejthető. Mivel rendesen el van zárva a csipogásából valamennyit a roller burkolata elvesz, de ahogy figyelem a bluetooth jele így is bőven megvan, zajos környezetben, panelben, vasbeton falakon keresztül is veszi a jelét a telefonom.
Mivel a Samsung Experience Store-ban a sima SmartTag (tehát nem SmartTag+) erősen akciós volt így vettem is gyorsan egy páros szettet, melyet a teló SmartThings alkalmazásával gyorsan össze is párosítottam.
Fontos tudnivaló, hogy már két féle SmartTag van a piacon a Samsung kínálatában. Van a SmartTag és a SmartTag+. A sima csak egy egyszerű jeladó, a plusszos változat már rendelkezik egy úgynevezett UWB technológiával ami más frekvenciákon is képes kiabálni – ennek köszönhetően a telefonod a kameraképet felhasználva AR módban képes centire pontosan megmutatni merre van a készülék. Szerintem a plusszos változat kulcscsomóknál, apró, pici tárgyaknál hasznos tud mindenképp lenni…nos rollernél…nem érzem úgy. 🙂
Már több hónapja használom, a netes értékelésekkel szemben szerintem a maga kompromisszumaival igen hasznos kis készülék. Az árát megkérik, de vegyük figyelembe, hogy sem sim kártyát nem igényel, sem napi szinten nem kell töltögetni – azt mondják nagyjából 1 évet elmegy a benne lévő gumigyűrűvel nedvesség elől elzárt CR2032-es elemmel. Ha pedig merül az elem a teló jelez, hogy lassan időszerű benne elemet cserélni.
Használni pedig értelemszerűen városi körülmények között van értelme – ha a puszta közepén hagyod el a kulcscsomód, vagy lopják el a rollered ahol a kutya sem jár nem fogod megtalálni (hacsaknem a tolvajnak nem épp samsung telefonja van, hehe). Elhagyatottabb helyen még mindig a GPS alapú SIM kártyás megoldásnak van helye.